Růže

Růže je právem považována za královnu květin. Lidé ji obdivují už po staletí a nenahraditelnou surovinou se stala i v kosmetickém průmyslu. Moroccan Sense využívá předností růže damašské, která se pěstuje přímo v Maroku, konkrétně v oblasti nedaleko městečka Warzázát. Jeho údolí patří k nejslunečnějším v celé zemi a tamější růže mají nádherné květy. Právě z jejich okvětních plátků se vyrábí jeden z nejlepších éterických olejů – růžový.

Výroba růžového oleje je už od středověku stále stejná. Plátky růží se nasypou do destilační nádoby, kde se zahřejí horkou párou. Díky vysokým teplotám uvolňují růže těkavé vonné látky. Při průchodu celým zařízením dojde také k prudkému zchlazení, během kterého se z „vonné růžové páry“ oddělí růžový olej a voda. Růžový olej zůstane na hladině květové vody, z níž se ručně nebo strojově sbírá. Růžový olej ale není jediná cenná věc, kterou lze z květů získat. Růžová voda možná na první pohled vypadá jako neužitečná, ale je to přesně naopak – v kosmetickém průmyslu i v potravinářství patří k vysoce ceněným látkám.

V aromaterapii se nejvíce uplatňuje éterický růžový olej, který má spoustu blahodárných účinků. Používá se pro zklidnění mysli i celého těla. Navozuje pocity relaxace a pohody. Pomáhá při bolestech hlavy. Růžová voda po květech vznešené květiny také voní. Esence aromatických látek je v ní ale v hodně naředěné podobě. Není tedy nutné s růžovou vodou nakládat tak opatrně jako s čistým esenciálním olejem, který by měl být před každým použitím zředěn ve správné koncentraci. Přesto je vůně růží velmi specifická a poznáte ji už při prvním přivonění.

Esence z růže má spoustu využití. Ve velkém se uplatňuje v kosmetice, skvěle funguje například jako zklidňující tonikum pro všechny typy pokožky od suché a zralé po problematickou a alergickou. Navíc je vhodné i pro děti. Obsahuje antioxidanty a působí antisepticky. Z růžové vody se můžou dělat obklady na unavenou, mdlou nebo zanícenou pokožku. Navrací jí hydrataci a pevnost, svěží vzhled i zdravou barvu. Lze ji použít také ke zvlhčení pleti před nanesením oleje. Olej nebo hutný krém se tak lépe vstřebává a nezanechává mastný film. Všechny produkty z růže podporují regenerační procesy v pokožce. Stejné je to u růžové vody. Pomáhá léčit odřeniny, puchýře, jizvy nebo barevné nedokonalosti a zabraňuje předčasnému stárnutí.

Marocké ženy používají růžovou vodu také k osvěžení v horkých letních dnech. Stačí ji párkrát stříknout před sebe, projít růžovou mlhou a vysoké teploty jsou hned snesitelnější. Kromě toho se dá růžová voda výborně využít i jako pomocník při líčení. Funguje jako přírodní fixační sprej na make-up, díky kterému líčení vydrží déle a přesto vypadá velmi přirozeně. Zkuste růžovou vodou zafixovat svůj oblíbený pudr nebo minerální podklad. Výsledek vás jistě mile překvapí.

Růžová voda značky Moroccan Sense je registrována jako kosmetický přípravek, proto je nutné ji podle toho používat.