JÍL RHASSOUL

 

Jíl Rhassoul je jedním z marockých pokladů v péči o celé tělo. Ženy v Maroku ho používají k tradičním očistným rituálům už od 6. století n.l. Vyrábějí si z něj přírodní pleťovou masku, mýdlo i šampon.

Tento jíl pochází z doby před více než dvěma a půl miliony let, kdy vznikal společným působením geotermálních změn v podloží a sopečnou aktivitou. Zachovává si tedy vysoký obsah čtyř důležitých minerálů, které zásadním způsobem ovlivňují krásu a zdraví pokožky:

vápník – působí protizánětlivě, redukuje tvorbu kožního mazu a posiluje přirozenou ochrannou bariéru pokožky

hořčík – stimuluje metabolismus buněk a buněčné dýchání, podporuje detoxikaci a má čisticí účinky

křemík – zpevňuje a posiluje vlasy, nehty i kůži, podporuje obranyschopnost a napomáhá detoxikaci

draslík – má regenerační účinky a prokrvuje pokožku

Jak správně používat jíl Rhassoul?

Nejčastěji se Rhassoul používá pro čištění pleti nebo jako peeling. Stačí ho smíchat s vodou v poměru 1:2, můžete ale přidat i kapku arganového oleje. Tuto směs aplikujte krouživými pohyby na mokrý obličej a nakonec omyjte teplou vodou.

Rhassoul skvěle funguje také jako maska na obličej. Její příprava je stejná jako v případě peelingu, po aplikaci nechte působit 15 – 20 minut. Zaschlou masku potom odrolte a zbytek smyjte teplou vodou. Vaši pokožku zanechá krásně čistou, hebkou a pružnou.

Pokud patříte k vyznavačům metody nopoo, tedy mytí vlasů a pokožky hlavy bez pěnivých složek přítomných v běžných šamponech a mycích přípravcích, můžete marocký jíl použít i jako šampon. Stačí ho smíchat s vodou, případně můžete přidat kapku arganového oleje. Vzniklou kašičku aplikujte ke kořínkům vlasů, nechte pár minut působit a opláchněte teplou vodou.

Rhassoul se hodí ke každodennímu používání, a to bez jakýchkoli omezení. Právě pro svoje detoxikační účinky, je už po mnohá staletí součástí marockého očistného rituálu Hammam.

Procedura Hammam

Je jednou z tradičních marockých praktik, které jsou obdivovány po celém světě, protože mají jedinečné regenerační účinky na tělo i mysl. Tato očistná procedura je spojena také s určitou náboženskou praxí. Maročané se jí věnují většinou v pátek, který je zasvěcený modlitbám. Probíhá ve speciálních lázních stejnojmenného názvu. V jeho průběhu prochází člověk třemi fázemi, z nichž každá probíhá v jiném prostoru.

V první části je důležité velké teplo a pára. Pokožka se díky tomu lépe prokrví a celé tělo se prohřeje. Rozproudí se tím činnost metabolismu a krevního oběhu i tok lymfy. Počátek procedury tak připomíná Evropanům dobře známé saunování. Avšak s jedním rozdílem. Při rituálu Hammam nejde o rychlé zchlazení teplem prohřátého organismu. Důležité je naopak postupné snižování teploty, aby byla pokožka hloubkově stimulovaná, detoxikovaná a vyživená.

S přesunem do dalších místností lázní se teplota postupně snižuje. Ve druhé fázi Hammam je už o něco příjemnější. Zde totiž pokožka potřebuje ošetřit marockým černým mýdlem, které rozpouští povrchové nečistoty, a dokáže detoxikovat i hlubší vrstvy kůže. Ošetření černým mýdlem později pomáhá odstranit odumřelé buňky pomocí speciální peelingové rukavice. Tak se ještě více podpoří mikrocirkulace krve a celé tělo je připravené na závěrečný krok ošetření.

Nakonec přichází ta nejpříjemnější část. Teplota v místnosti je už naprosto komfortní a ke slovu se dostává zmiňovaný jíl Rhassoul, ze kterého se dělá celotělový zábal i maska na vlasy. Právě díky odstranění odumřelých kožních buněk a detoxikaci v předchozím kroku je tělo připravené na hloubkovou obnovu. Pokožka je prostupnější pro všechny důležité minerály, obsažené v marockém jílu. Celý organismus se během rituálu harmonizuje, kůže je tonizována a obnovuje se buněčná struktura. Výsledkem procedury je jak harmonizace duše a těla, tak zejména zářivá, vypnutá a zregenerovaná pokožka.

 Vyzkoušejte tradiční proceduru Hammam přímo u vás doma

Pokud byste chtěli tento rituál vyzkoušet v domácím prostředí, ukážeme vám, jak na to. Napusťte si vanu horké vody a ponořte se do ní minimálně na 10 minut. Působení teplé vody nahradí první část Hammam. Potom vodu vypusťte a pokožku ošetřete naším černým mýdlem, které vmasírujte jemnými krouživými pohyby. Nechte mýdlo chvilku působit a potom se osprchujte. K dalšímu kroku budete potřebovat peelingovou rukavici Moroccan Sense. Pečlivě, ale jemně s ní promasírujte celé tělo, tato masáž funguje jako šetrný mechanický peeling. Potom se znovu osprchujte teplou vodou a aplikujte na celé tělo, vlasy nebo jen na problémové partie směs z jílu Rhassoul, vody a případně i pár kapek arganového oleje. Nechte působit asi 20 minut a pak důkladně opláchněte. Po celé proceduře si můžete naplno vychutnat pocit zdravého půvabu a nezapomeňte ani na dostatečný odpočinek.