Zásady pro zdravé opalování pro tělo i planetu

Léto je konečně tady! Možná se letos nechystáte k moři, ale na bezpečné a zdravé opalování je třeba myslet i v Čechách. Nejen proto, že se můžeme spálit, ale hlavně kvůli dlouhodobému zdraví naší pokožky i celého těla. Poradíme vám tedy, jaké zásady dodržovat a na co se zaměřit při výběru opalovacích krémů. Samozřejmě doporučujeme přírodní varianty s minerálními filtry a bez tzv. nano-částic.

Před sluněním

Pleť je potřeba na opalování připravit v dostatečném časovém předstihu. Ideálně už několik týdnů před dovolenou zvyšte zásoby vitaminu C a betakarotenu. Vitamín C má antioxidační účinky a působí proti stárnutí pleti, betakaroten podporuje přirozené opálení, pokožka díky němu snadněji zhnědne a opálení vydrží déle. Záleží jen na vás, jestli přidáte do stravy čerstvé ovoce a zeleninu bohaté na tyto látky, nebo vsadíte na doplňky stravy s jejich obsahem. Vitamín C je obsažen také v některých pleťových krémech a sérech. Nezapomínejte ani na to, že před sluněním a během dovolené potřebuje vaše pleť ještě více hydratace než obvykle, jen tak nebude po opalování suchá a náchylná k tvorbě vrásek.

Pár dní před odjezdem nebo plánovaným opalováním vám určitě prospěje peeling. Měl by se provádět pravidelně, ale v tomto období je obzvlášť důležitý. Připravit si můžete domácí, který si přizpůsobíte přímo potřebám vaší pleti. Není to nic těžkého a na internetu najdete spoustu receptů.

Pokud radši sáhnete po kupovaném peelingu, vyzkoušejte například osvědčenou metodu exfoliace pomocí našeho černého mýdla. Stačí pokožku navlhčit a prohřát 10–15 minut ve sprše, ve vaně dnů v páře. Jakmile budou póry dostatečně otevřené, naneste polévkovou lžící černého mýdlo a jemně ji vmasírujte do pokožky celého těla. Nechte působit 5–10 minut, aby se nastartoval proces čištění. Potom důkladně opláchněte a použijte exfoliační rukavici Kessa. Obsažený olivový olej pokožku navíc vyživuje a hydratuje.

Při pobytu na slunci

Zejména pokud jste světlý typ, vyhněte se polednímu slunci. Příliš silné sluneční paprsky nejsou ale dobré ani pro tmavší nebo už opálenou pokožku. Mezi 12. a 15 hodinou si raději zajděte na oběd a relaxujte ve stínu. A i mimo tuto dobu se chraňte kvalitními opalovacími přípravky na přírodní bázi, slunečními brýlemi a kloboukem.

Jak vybírat přírodní opalovací krém?

V opalovacích přípravcích najdete dva základní druhy UV filtrů – přírodní minerální a syntetické. Jednoznačně vám doporučujeme první z nich a hned vysvětlíme proč.

Uměle vytvořené filtry jsou nejen zbytečnou zátěží pro organismus, ale navíc ani tak dobře nefungují. Často chrání jen proti UVB záření. Neposkytují tedy ochranu před UVA, které způsobuje stárnutí pleti, vznik vrásek a pigmentových skvrn. Nejprve se musí vstřebat do pokožky, takže prvních 20-30 minut po nanesení ještě neúčinkují. Pokud si nebudete jistí složením vybraného produktu, hledejte na obalu Oxybenzone či Octinoxate. Právě to jsou nejčastěji používané syntetické filtry.

Minerální filtry mezi které patří například Zinc Oxide nebo Titanium Dioxide naopak fungují hned, nic se v jejich případě nemusí vstřebávat do těla, stačí aplikovat přípravek a ten okamžitě funguje, paprsky odrazí a nepustí k pokožce.

Pozor si dejte také na obsah nano-částic. V konvenčních opalovacích krémech se bohužel stále objevují, přestože se stále neví, jak moc můžou být pro lidské tělo nebezpečné. Nejmenší z nich ale dokážou proniknout buňkami pokožky dál do těla.

Na obličej

V první řadě se nemusíte bát, že by přírodní krémy na opalování zanechávaly mastný bílý film.  Většina z nich se krásně roztírá a vašem vzhledu rozhodně neublíží, naopak. Kvalitní krémy bez problému dnes můžete používat i pod make-up.

Proti stárnutí

Slunečním paprskům neutečete ani ve městě, kde nejde až tak o spálení, ale spíš o dlouhodobější problémy spojené s předčasným stárnutím pleti. V létě je tedy určitě lepší používat i denní krémy a make-upy s SPF, které budou chránit jak proti UVB, tak proti UVA záření.

Pro děti

Jemná dětská pokožka potřebuje kvalitní a šetrnou přírodní péči, nejlépe s SPF 50. Vybírat můžete mezi opalovacími mléky a krémy určenými přímo pro děti. Organická kosmetika je ale hodně univerzální, proto neuděláte chybu ani s všestranným přípravkem pro citlivou pleť.

Po opalování

Nezapomeňte stejnou pozornost věnovat také přípravkům po opalování. I když jste se na sluníčku pečlivě mazali, je potřeba pokožku po umytí ještě zklidnit a hydratovat. Vybírejte produkty s regeneračními a chladivými účinky. Velmi oblíbené jsou například gely a mléka s aloe vera, které nejen uleví spálené pokožce, ale poradí si i se zarudnutím po štípnutí hmyzem, puchýři apod.

Podobně funguje i růžová voda, která bude ideálním společníkem na dovolenou k moři, protože vás nejen příjemně osvěží a hydratuje, ale je vhodná i ke zklidnění pleti. A nesmíme zapomenout ani na všemocný arganový olej, který je také po opalování ideální. Má zklidňující účinky, což oceníte při případném spálení pokožky, vyživuje a působí proti vráskám.