Voda v kosmetických produktech – pomáhá nebo škodí?

Ještě nedávno se voda v kosmetice používala ve velkém. Ve většině výrobků byla zastoupená zhruba ze 70 %. Nově se naopak prosazuje trend, že by se voda do kosmetiky přidávat neměla. Kde je tedy pravda?

Množství vody poznáte jednoduše i podle toho, že je ve složení uvedena na prvním místě. V INCI na obalu nebo na webových stránkách e-shopu hledejte výraz AQUA, případně WATER.

Funkce vody ve skincare

Nejprve se podívejme na to, proč se vlastně voda do kosmetiky přidává. Důvod je jednoduchý – jde o nejběžnější a také nejlevnější rozpouštědlo. Spojuje vodu a v ní rozpustné látky s tukovou složkou, která může být přírodního i syntetického původu. Podle toho, zda pochází z organických olejů a másel nebo z ropných derivátů. Najdete ji hlavně v emulzích, to znamená v běžných tělových a pleťových krémech, ale i v odličovacích přípravcích nebo kondicionérech na vlasy

Možné problémy

Produkty se mohou dříve kazit, protože se v nich rychleji šíří viry, bakterie a plísně. Musíte si tedy dávat větší pozor na jejich skladování. Kromě toho přidaná voda paradoxně naši pleť vysušuje. Pro dokonalou hydrataci pleti je tedy nutný hlavně správný pitný režim, bez toho nám nepomůže ani ta nejlepší přírodní kosmetika.

Výhody přípravků bez vody

Kosmetika bez vody má obecně delší trvanlivost, mimo jiné proto, že do ní nemusíme přidávat konzervační látky. Absence vody totiž snižuje možnost výskytu mikroorganismů téměř na nulu. Konzervanty, které patří mezi nejproblematičtější složky, díky tomu nebudou potřeba. Takové přípravky jsou tedy vhodné i pro citlivou pokožku a téměř u nich nehrozí alergické reakce. Nejčastěji je najdete pod označením non-toxic.

Co může vodu nahradit?

Některé skincare produkty bez vodní složky nevyrobíte, typickým příkladem jsou tonika. Alternativu v tomto případě představují přírodní květové vody neboli hydrosoly, které jsou ale výrazně dražší. Nejčastěji se setkáme s růžovou vodou. U některých značek pak najdeme i jiné rostlinné extrakty, zpravidla speciálně upravené fermentací.

Většina kosmetických produktů se ale dá vyrobit úplně bez vody. Například šampuky (tuhé šampony) nebo bezvodé krémy jsou dnes zcela běžné. Díky vysoké koncentraci účinných látek vydrží mnohem déle. Vyplatí se tedy i za vyšší cen