Proč a jak začít s DIY kosmetikou?

Trend DIY neboli Do it Yourself se nevyhnul ani kosmetice. A není divu, na trhu je spousta kvalitních přípravků, ale odrazovat nás může například cena, častá nedostupnost nebo nejasné složení. Naproti tomu u vlastnoručně vyrobené kosmetiky přesně víme, co jsme do ní dali, suroviny seženeme velmi snadno a z dlouhodobého hlediska ještě ušetříme. Jako ingredience vám poslouží třeba některé přírodní produkty z našeho e-shopu Mitico. Jaké jsou další výhody DIY péče a na co nezapomenout, než se do výroby pustíme?

10 výhod vlastnoručně vyrobené kosmetiky
  1. Vyhnete se syntetickým látkám, už žádné konzervanty, plnidla a jiné chemikálie.
  2. Složení produktů můžete přesně přizpůsobit svým vlastním potřebám. Zejména pokud máte citlivou pleť se sklonem k alergiím, je to obrovský benefit.
  3. Užijete si přitom spoustu zábavy. Můžete tak relaxovat sama nebo si naplánovat tvořivé odpoledne s kamarádkami.
  4. Když se zaměříte i na obaly hotových výrobků a zrecyklujete, co už máte doma,, budete šetřit i životní prostředí.
  5. DIY kosmetika je skvělým dárkem k narozeninám nebo k Vánocům.
  6. Vyrobíte si přesně takové množství, jaké potřebujete, a tak zamezíte plýtvání.
  7. Máte jistotu, že kosmetika nebyla testovaná na zvířatech.
  8. Nemusíte se obávat, že váš oblíbený přípravek přestanou vyrábět.
  9. Vyrobit si můžete hned několik variant jednoho produktu.
  10. Nejen, že vás to vyjde levněji než kupovaná kosmetika, ale spoustu surovin už teď najdete doma.
Pravidla, která se vyplatí dodržovat
Čistota na prvním místě

Nezapomínejte na dostatečnou hygienu rukou a očištění všech pomůcek, které budete k výrobě používat. Stačí vám k tomu běžné mýdlo a dezinfekce.

Jen množství, které spotřebujete

Jednou z nevýhod přírodní DIY kosmetiky je, že nevydrží tak dlouho jako konvenční produkty plné konzervantů. Vyrábějte jí tedy jen tolik, kolik v nejbližších týdnech nebo měsících využijete. Konkrétní doba trvanlivosti závisí na jednotlivých ingrediencích.

Vyhněte se vodě

Voda je sice pro náš život nezbytná, ale v kosmetických produktech nežádoucí. V domácích podmínkách bysme kvůli tomu nespojily suroviny s olejovou složkou a kosmetika by se mohla rychleji kazit.

Správné skladování

Produkty uchovávejte na tmavém a chladném místě. Polička u koupelnového zrcadla, nebo dokonce vana opravdu nejsou ideálním místem.

Recept na jednoduchý tělový peeling

Pro začátek doporučujeme jednoduché recepty, třeba jen přidání esencí do vašeho oblíbeného krému nebo tento tělový peeling:

Budete potřebovat:

přírodní arganový olej a třtinový cukr ve stejném poměru

Postup:

Je to velmi snadné. Přidejte  jeden díl cukru, případně soli, k jednomu dílu arganového oleje a dobře promíchejte v misce., Potom už záleží na vás. Takto bude peeling mastnější a výživnější. Jestli ale chcete pokožku vyčistit do hloubky,  přidejte více cukru nebo i kávový lógr. Nakonec nezapomeňte na pár kapek vaší oblíbené esence.

Recept na masku z marockého jílu

Budete potřebovat:

marocký jíl Rhassoul a vlažnou vodu v poměru 1:1

Postup:

Obě suroviny smíchejte a masku naneste na pleť obličeje, krku i dekoltu. Nechte působit zhruba 15 minut a pak pečlivě smyjte. Nakonec nezapomeňte použít ještě denní nebo noční krém, podle toho, kdy masku použijete. My vám doporučujeme anti-age krém s arganovým olejem, který je vhodný pro všechny typy pleti.

Věříme, že vás některé z DIY tipů zaujaly a v některém z příštích článků se k tématu určitě ještě vrátíme. Do té doby se s námi můžete podělit o vaše oblíbené kosmetické recepty, ty nejzajímavější rádi zveřejníme třeba na našem Instagramu.