Přírodní kosmetika a dětská pokožka

Děti mají pleť až 5x tenčí a celkově náchylnější k různým alergiím a ekzémům. Neměli bychom ji tedy zatěžovat velkým množstvím chemických látek, které se v konvenční kosmetice běžně vyskytují. Co tedy bez obav používat a čemu se naopak vyhnout?

Co nejčistší a nejjednodušší složení

Vhodné jsou pro děti produkty bez syntetické parfemace, parabenů, sulfátů apod. Z našeho sortimentu můžeme doporučit například arganový olej nebo růžovou vodu. Buďte ale opatrní, obsahují poměrně velké množství účinných látek. U dětí tedy v obou případech stačí kapka, případně se podívejte po speciálních dětských variantách těchto přípravků.

Větším dětem pak můžete umývat vlásky šamponovým mýdlem, které je ideální pro celou rodinu. Využijete ho doma i na cestování, má 100% přírodní složení a navíc je skladné a v praktickém balení. Vejde se do každé tašky nebo kufru a na rozdíl od tekutých šamponů si ho můžete vzít i na palubu letadla.

Ochrana před slunečním zářením

I zde platí, že dětská pokožka je méně odolná. Snadněji se tedy spálí a může dojít také k alergické reakci. Bez kosmetiky s SPF nad 40 se tedy vaši nejmenší neobejdou. Samozřejmě by mělo jít o krém s přírodním, tedy minerálním UV filtrem. V první řadě ale nevystavujte děti přímému slunci a chraňte je vhodným oblečením.

Přírodní praní

Přírodní oleje a květinové vody ale nestačí, dětská pokožka vyžaduje i šetrné praní. Zkuste tedy konvenční prací gel nahradit přírodním a aviváž nebo změkčovadlo zcela vynechat. Doporučuje se také prát na vyšší stupeň a veškeré oblečení žehlit. 

Péče o zuby

Ústy se veškeré látky dostávají do těla velmi snadno a děti navíc spoustu zubní pasty spolykají. Vyplatí se proto investovat do kvalitní péče, která zajistí zdravé zuby i dásně bez zbytečné chemie. A nezapomínejte na to, že pasty označované jako dětské ještě nemusí být přírodní a šetrné.

Na co si dát pozor?

Kromě zmiňované velké koncentrace účinných látek byste si měli dát pozor hlavně na greenwashing, tedy na zelený marketing kosmetiky, která ve skutečnosti přírodní není. Zásadní je vždy složení na obalu nebo na webových stránkách prodejce. Když zcela chybí, může to znamenat problém. Někdy značka neuvádí jen zdroj parfemace nebo jiné složky. V tom případě se obraťte s dotazem na prodejce. Věřte, že pokud se skutečně jedná o kvalitní přírodní produkt, seriózní prodejce vám zpravidla brzo odpoví.