Přírodní kosmetika a alergie: na co si dát pozor

Alergickou reakci na kosmetický produkt zažilo podle průzkumů až 25 % lidí. I proto stoupá obliba přírodní kosmetiky, u které se předpokládá naprostá čistota, bezpečnost a nezávadnost. Je tomu ale skutečně tak? A jaké přírodní produkty jsou vhodné i pro alergiky nebo ekzematiky?

Nejproblematičtější složky

Za nejběžnější alergeny se považují sója, levandule, heřmánek, citronová tráva nebo zelený čaj a také různé esenciální oleje. A problémy způsobují i některé přírodní konzervanty. Vzhledem k tomu, že alergií trpí každý čtvrtý Čech, doporučujeme nenechat nic náhodě a začít testerem nebo alespoň menším balením. Kontrola kompletního složení (INCI) by měla být samozřejmostí.

Jak vybrat správně?

Zejména lidé s citlivější pletí by měli každý nový produkt nejprve vyzkoušet na malém kousku pokožky. Vyhněte se ale nejnáchylnějším místům, jako jsou rty nebo oči. Přípravek naneste třeba do loketní jamky a počkejte 10 minut. Pokud nedojde k alergické reakci, zřejmě přípravek vaší pleti vyhovuje.

Určitě nic nezkazíte kosmetikou bez parfemace a silných antioxidantů, která bude mít co nejčistší a nejjednodušší složení. Jako příklad uveďme třeba náš arganový olej. Při alergiích, akné a dalších kožních problémech jsou pak nejvhodnější přípravky, které dokážou pleť zklidnit. Zárukou šetrnosti většinou bývá také dětská kosmetika. Pozor ale na kombinaci velkého množství produktů. Přírodní kosmetika je většinou hodně koncentrovaná a ne všechny složky se navzájem dobře snášejí. Více než kde jinde tu tedy platí, že méně je více.

Co dělat při alergické reakci?

V rámci prevence je potřeba přijímat dostatek tekutin, ideálně čistou vodu nebo vodu s citronem. Tím totiž podpoříte činnost imunitního systému. Pokud se už dostaví začervenání, svědění nebo pupínky, můžete použít jak léky proti alergii, tak přírodní prostředky.

Kromě Zodacu či Zyrtecu se osvědčila také růžová voda, která působí proti podráždění a má na pleť blahodárné učinky. A někomu pomáhají také okurky nebo banány. Stačí je rozmixovat a na 15 až 20 minut aplikovat na postižené místo. Když tyto prostředky nezaberou, doporučujeme vyhledat lékařskou pomoc.

Individuální záležitost

Každému vyhovuje něco jiného, je tedy potřeba najít produkty, které budou vám osobně prospívat. Rozhodně ale nevěřte tvrzením, že přírodní kosmetika způsobuje alergie a na druhou stranu se ani nenechte nalákat na přípravky, které vám nedělají dobře. Ostatním můžou připadat jako zázrak a vám absolutně nemusí sednout, tak to v organické kosmetice zkrátka je, ještě častěji než v té konvenční. Veškerý náš sortiment se snažíme testovat i na citlivé pleti, abychom měli jistotu, že bude vyhovovat téměř každému z vás.