Luxusní koupele

Luxusní domácí koupel prospěje tělu i duši

Právě teď je ideální čas na hřejivé relaxační koupele. V chladných dnech horká vana krásně uvolní celé tělo, prospívá pokožce a zároveň odstraňuje toxiny. Právě proto má blahodárné účinky nejen na naše fyzické, ale i psychické zdraví. Jaké dodržovat zásady a jaké přírodní produkty vybrat, abyste si koupel užili co nejvíce a energii z ní čerpali ještě v dalších dnech?

Pro dokonalý koupelový rituál

S našimi tipy si budete připadat jako na luxusním wellness v každé koupelně. Abyste si vaši chvilku ve vaně užili na maximum, vyplatí se ale dodržovat několik zásad. Prvním pravidlem je, že tělu horká koupel prospívá spíš ve večerních hodinách. Dále se doporučuje malá očista těla před koupelí, samozřejmě úplně stačí krátká sprcha. Potom dbejte i na to, abyste nejprve napustili vodu a zkontrolovali její teplotu. Koupel by neměla být příliš horká, ideální je zhruba 37 stupňů Celsia, větší teplo může poškozovat lymfatický systém. O pár stupňů studenější vodou ale určitě nic nezkazíte, naopak přispívá k osvěžení a ionizaci pleti i zpevnění svalů. Nakonec nezapomeňte, že byste se neměli koupat déle jak 20 minut. Dlouhé vysedávání ve vodě totiž může oslabit imunitu a vysušit pokožku.

TIP: Pokud si berete do vany knížku nebo posloucháte relaxační hudbu a zapomínáte na čas, raději si nastavte budík. :)

Jako v pravých marockých lázních

Vyzkoušet můžete i v našich končinách méně obvyklé marocké koupele. Budete k nim potřebovat černé mýdlo s olivovým olejem, které se používá v tradičních lázních Hammam. Pleť dokonale připraví na následný peeling a krásně ji zvláční. Ideální je udělat si čas na koupel, ale i během pětiminutové sprchy se vám kůže pěkně prohřeje, a bude tak připravená na aplikaci černého mýdla. Na celé tělo vám bude stačit jen jedna polévková lžíce. Mýdlo nechte působit zhruba 5–10 minut a pak použijte speciální exfoliační rukavici Kessa, která kůži krásně promasíruje a odstraní odumřelé buňky. Někdy není nad mechanické prostředky, i když samozřejmě také jiné typy peelingu fungují skvěle. Celý proces opakujte podle potřeby maximálně jednou týdně.

Mořská sůl a bylinky

Tento typ koupelí je určený pro všechny, kdo by se teď nejraději viděli na pláži v Karibiku. Samotná sůl není vůbec špatná, ale kombinace s esenciálními oleji celý zážitek ještě umocní. Rozmarýn používejte spíš pro osvěžení mysli, naopak při problémech se spánkem je vhodná levandule nebo třeba pomeranč. Obě vůně ulevují i od bolestí hlavy a celkově uvolňují napětí. Naopak se vyhněte mátě i mátovému oleji, případně přípravkům z něj, v kombinaci s horkou vodou může pokožku podráždit. Někomu nevyhovuje ani citron, ale to je spíš individuální záležitost.

Koupel s arganovým olejem

Pokud jste si už zamilovali arganový olej, nemusíte čekat až po koupeli, klidně ho použijte rovnou ve vaně. Jen pár kapek oleje stačí k tomu, aby vaše pokožka nebyla vysušená, ale naopak krásně hebká, jemná a voňavá. Právě díky tomuto marockému pokladu si můžou koupele dopřávat i lidé s velmi suchou a citlivou pletí.

 

Autor: Dana Halušková

11. listopadu 2020