Jarní detox pro pleť, tělo i mysl

Na jaře se o detoxikaci mluví častěji než kdy jindy. Není divu, protože právě toto období je pro očistu ideální. Vždyť i příroda se probouzí a nabízí nám spoustu čerstvých zelených rostlin, které nám s očistou těla i pleti můžou pomoct. Zkuste si tedy udělat alespoň jeden den pro sebe a během toho si dopřejte domácí masku, zeleninové šťávy i relax v podobě jógy nebo meditace.

Pleťové masky

Detoxikační masky by měly obsahovat antioxidanty, podporovat krevní oběh a celkově naši pleť očišťovat. Doporučujeme vybírat a nanášet je na odlíčenou a tonizovanou pokožku. Z přírodních produktů se nám pro tyto účely nejlépe osvědčila růžová voda. Ještě lépe se ale účinné látky vstřebají, pokud si obličej předem nahřejete.

Stačit vám bude malý ručník, teplá voda a pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Hřejivě působí například pomeranč, levandule nebo vetiver. Maska díky tomu lépe přilne k pleti a póry se krásně otevřou. Nakonec přidejte ještě hrstku mořské soli nebo odvar z bylinek přesně na míru vaší pleti. Zklidňující účinky má například heřmánek nebo měsíček lékařský. Samotnou masku pak můžete koupit už hotovou nebo si ji vyrobíte sami, například z marockého jílu Rhassoul, arganového oleje nebo jiných surovin.

Postup:

Připravte si lžičku marockého jílu a smíchejte ji se lžičkou vody, až se vytvoří kašička. Přidejte pár kapek růžové vody a opět promíchejte.

Aplikace:

Naneste na očištěný obličej a dekolt a nechte působit zhruba 5 minut. Potom jemnými krouživými pohyby promasírujte pleť a pomalu masku smyjte vlažnou vodou. Nakonec obličej šetrně osušte ručníkem a nezapomeňte nanést pleťový krém.

Koupele a masáže

Zahajte lázeňskou sezónu i u vás doma. Jak na to? Velmi jednoduše. Napusťte si vanu a přidejte několik kapek arganového oleje, aby byla vaše pokožka stále hydratovaná. Jen pozor na příliš horkou vodu a na to, jak dlouho si budete koupel dopřávat. Maximálně se doporučuje teplota okolo 38 °C a časově byste neměli překročit 30 minut.

Dále vám s restartem organismu pomůžou i detoxikační masáže. Záleží jen na vás, jestli se objednáte do profesionálního salonu, nebo je vyzkoušíte s partnerem v pohodlí domova. Předtím ale raději absolvujte alespoň základní masérský kurz.

Detoxikační programy

Mohou být intenzivní – na týden nebo deset dní, ale také dlouhodobější. Takové detoxy trvají zhruba měsíc. Každému vyhovuje něco jiného, ale obecně platí, že pomalu a postupně se naše tělo vyčistí lépe. Většinou zahrnují pití ovocných a hlavně zeleninových šťáv. Pamatujte ale na to, že nic se nemá přehánět a zároveň jaro není jediným obdobím, kdy bychom se měli o svoje tělo dobře starat. Pravidelné očisty během celého roku nám prokazatelně prospějí mnohem více než přehnané hladovky jednou za rok.

Mentální očista

Jóga není žádný novodobý trend, ale tisíce let stará věda, která nám mimo jiné pomáhá relaxovat. S meditací souvisí, protože právě některé jógové ásany nám pomáhají tělo uvolnit a dostat se do maximálního duševního klidu. Pokud ale těmto aktivitám neholdujete, nevadí. Můžete zajít na procházku do přírody nebo si jen chvilku nerušeně číst.