Jak na správnou péči o vousy a pokožku pod nimi?

Ne nadarmo se vousy u muže přirovnávají k make-upu u ženy. Dokážou vylepšit vzhled obličeje, dodat mu výraz a symetrii, v zimě navíc příjemně zahřejí. Většině mužů narostou poměrně rychle, náročnější fáze nastává až s hledáním správné péče a stylingových přípravků. Udržovat plnovous, bradku nebo knír v kondici je totiž poměrné náročné, obzvlášť v chladném počasí. S našimi tipy to ale hravě zvládnete.

Mytí vousů

Pokud máte jen strniště, budou vám stačit klasické produkty na mytí obličeje. Avšak i kratší vousy ale vyžadují peeling, který zabrání zarůstání vousů, a tedy i podráždění pokožky. Delší vousy byste měli i důkladně čistit, proto si na ně pořiďte speciální mýdlo nebo šampon, který má i zjemňující účinky a usnadňuje rozčesávání.

Jak často vousy mýt? Záleží, jaký typ vousů máte a jak velké množství stylingových přípravků na vousy nanášíte. Většině mužů  stačí umýt je zhruba 2x týdně.

TIP: Určitě nedoporučujeme umývat vousy šamponem na vlasy, rozhodně by jim neprospěl a navíc by mohl vysušit pleť.

Česání

Každé delší vousy je potřeba ihned po umytí rozčesat, mají totiž tendenci cuchat se více než vlasy a tvořit jakési „uzlíky“. Kartáč se nebojte vybrat „drsnější“. Nejlepší na to jsou přírodní kančí štětiny, které si poradí i s tvrdými vousy a dobře namasírují pokožku pod nimi.

Výživa a hydratace

Jako základ péče použijte přírodní olej, který podporuje růst vousů, zjemňuje je a dodává jim živiny. Zároveň pečuje i o pokožku a zabraňuje svědění. Kvalitní oleje poznáte tak, že nejsou příliš těžké ani mastné a mají příjemnou vůni. Používat je můžete denně, a to jak na krátké, tak na dlouhé vousy. Nejlépe se olej vstřebá ráno, když je pleť po sprše nebo mytí obličeje ještě vlhká.

Pokud chcete svým vousům dopřát něco navíc, sáhněte také po kondicionéru. Má podobné účinky jako olej – podporuje růst, zjemňuje a usnadňuje rozčesávání. Používá se na umyté a ručníkem vysušené vousy, většinou je bezoplachový.

Ochranné i stylingové přípravky

Potom by měl následovat balzám nebo vosk, který zkrotí i ty nejnáročnější vousy a zajistí dokonalý styling. Přitom vaše vousy chrání a dodává jim potřebné vitamíny. Nejvíce si pánové chválí lehké balzámy na vodní bázi, například od italské značky Proraso a velmi oblíbené jsou také pečující vosky z dílny tradičního britského výrobce Morgan's.

 

Dana Halušková, 18. února 2021