Jak dlouho vydrží přírodní kosmetika

Zatímco neotevřená konvenční kosmetika běžně vydrží 2 až 3 roky, přírodní produkty mají nejčastěji trvanlivost 12 až 15 měsíců. Jsou ale i výjimky, které můžete používat dlouhé roky. Záleží mimo jiné na tom, jestli jde o čisté přírodní suroviny nebo o směsi s různě upravenými složkami. 

Nejlépe jsou na tom některé oleje nebo florální vody. Naopak levnější a méně koncentrované přípravky s velkým podílem vody se kazí rychleji. Je ale krátká doba expirace vždy problém? A jak trvanlivost netoxické kosmetiky prodloužit?

Podle typu produktu

Nejdéle vám vydrží tuhá mýdla, různé tinktury, šampony a sprchové gely nebo pleťové vody, naopak nejkratší trvanlivost mají zpravidla pleťové gely či tělové balzámy. Pokud ale máte s přírodní kosmetikou zkušenosti, víte, jak je všestranná a univerzální. Produkty vhodné na pleť, tělo i vlasy zde nejsou žádnou výjimkou. Vypotřebují se tedy poměrně rychle, přestože vždy použijete jen malé množství. V takovém případě není roční ani půlroční doba spotřeby překážkou.

Za všechny jmenujme například arganový olej, který nahradí pleťový krém, vlasovou masku nebo balzám na ruce a nehty. Můžete si ho tedy pořídit rovnou ve větším balení. A podobně je na tom i růžová voda, která se hodí jak na odličování, tak na osvěžení, ale i na ošetření podrážděné pleti. 

Správné skladování je základ

Růžovou vodu a další hydrosoly doporučujeme uchovávat v lednici. Pokud neobsahují konzervanty, mohly by se do nich dostat bakterie, které je rychle znehodnotí. Nesvědčí jim ani přelévání do jiných lahviček a časté otevírání.

Arganový olej a obecně rostlinné oleje lisované za studena potřebují hlavně chlad a temno. Dočíst se můžete také o možném zamrazení oleje, ale my bychom to určitě nedoporučovali.

Esenciální oleje byste naopak nikdy do lednice dávat neměli. Nízká teplota účinky těchto olejů oslabuje a může měnit i jejich strukturu. Zbytečně pak ztuhnou a dají se už použít jen velmi omezeně. Většinou ale pomůže vodní lázeň o teplotě do 40 stupňů,  ve které budete lahvičku zhruba 20 minut zahřívat.

Čerstvost a požadované účinky

Aktivní přírodní složky nejlépe fungují, pokud jsou maximálně čerstvé. Přesto je nutné i organickou kosmetiku konzervovat. Narozdíl od konvenční kosmetiky se k tomu ale používají výhradně přírodní látky

Kosmetika samozřejmě nemusí být po datu expirace závadná, ale výrobci nezaručují správnou účinnost. A vyskytnout se mohou i alergické reakce nebo nepříjemné kožní problémy. Jestliže tedy uplyne záruční lhůta, případně se dokonce změní barva, konzistence a vůně výrobku, určitě ho nadále nepoužívejte